Rund glasafskærmning om en trappe i et lyst kontormiljø, hvor Lafuco skaber en elegant og funktionel rumopdeling

New Yorker glasvæg

Vi rådgiver om New Yorker-glasvægge og samarbejder med arkitekter og projektansvarlige for at sikre, at løsningen opfylder krav til lyd og montage samt skaber sammenhæng mellem vægge, lofter og øvrige flader.

Kontakt os

New Yorker-glasvægge til kontor og erhverv

New Yorker-vægge fra Lafuco anvendes i kontorer, mødelokaler og andre erhvervsmiljøer, hvor der ønskes dagslys, visuel transparens og samtidig opdeling af rummet. Glasvæggene bidrager til en åben struktur, men kan samtidig opfylde dokumenterede krav til lydreduktion og visuel sammenhæng med øvrige overflader og materialer.

Systemet kan i visse tilfælde også leveres med brandhæmmende egenskaber i New Yorker-stil, hvor de sprosseinddelte felter bevares, men konstrueres med brandklassificeret glas og systemprofiler. Det giver mulighed for at anvende det karakteristiske udtryk i projekter med krav til brandsikring – uden at gå på kompromis med arkitektur eller lovgivning.

Kontakt os Læs mere om indvendige glasvægge
Smalt gangareal med glas-brandvægge, der adskiller mødelokaler på begge sider

Systemopbygning og specifikationer

Lafuco tilbyder New Yorker glasvægge opbygget med sikkerhedsglas og sprosseinddeling i både lodrette og vandrette felter – udviklet til brug i erhvervsbyggeri og institutioner. Profilerne er pulverlakeret aluminium i valgfri RAL-farve, så udtrykket matcher øvrige overflader i projektet.

Glasset leveres som hærdet eller lamineret sikkerhedsglas, afhængigt af kravene i det konkrete byggeri. Ved behov for øget lydisolering anvender vi lydlamineret glas med dokumenterede værdier op til Rw 42 dB. Alle systemer tilpasses projektmål – og kombineres med alle vores døre.

Skriv til os Ring til os +45 43 53 40 40
Glasløsning New Yorker stil 01

Farvevalg og overflader

Profiler i aluminium kan pulverlakeres i alle RAL-farver, hvilket gør det muligt at tilpasse New Yorker glasvæggens udtryk til de øvrige materialer i erhvervsbyggeriet. Farvevalget kan tage højde for både arkitektens farvebeskrivelser og tekniske krav til overflader.

Mulighederne omfatter

  • Valg af mat eller halvmat overflade
  • Tilpasning til farvekoder i arkitektens materialebeskrivelse
  • Farvekoordination på tværs af vægge og døre
Hør mere om farvevalg Ring til os +45 43 53 40 40

Typiske anvendelser i erhvervsbyggeri

New Yorker-vægge anvendes i kontorer, mødelokaler og lignende erhvervsmiljøer, hvor dagslys ønskes bevaret samtidig med behovet for fysisk opdeling. Glasvæggene bidrager til en transparent struktur med mulighed for dokumenteret lydisolering og et markant arkitektonisk udtryk.

Løsningen anvendes også i receptioner, domiciler og showrooms, hvor der er krav om visuel sammenhæng med øvrige materialer og overflader. Kombinationen af sprosseinddelt sikkerhedsglas og metalprofiler gør væggene egnede til projekter med både tekniske specifikationer og høje krav til udseende.

Få vejledning om New Yorker-vægge Ring til os +45 43 53 40 40
Lafuco New Yorker glasvægge

Dørløsninger

New Yorker-væggene kombineres med fuldglasdøre og sprossede rammedøre med samme glastype og profiludtryk. Dørene fremstilles som enkelt- eller dobbeltdøre og tilpasses projektets behov for lydreduktion, adgang og visuel ensartethed. Lafuco rådgiver om glastype, karmopbygning og beslag, så dørløsningen indgår som en integreret del af vægsystemet og opfylder projektets tekniske forudsætninger.

Ring til os +45 43 53 40 40

Eksempler fra projekter

Her vises udvalgte eksempler på New Yorker-glasvægge anvendt i kontorbyggeri, institutionsprojekter og erhvervsrenoveringer.

Se tidligere cases

Skriv til os

+45 43 53 40 40